“Sustainable Systems” Are Getting More Value In Roof And Facades

Şirketinizin 2022 yılı özelindeki projeleri hangileri? Özellikle 2022 projelerinde çatı – cephelere yönelik mimari tasarım trendleri neler?

2022’de şantiye süreçleri devam etmekte olan iki European Property Awards ödüllü Mira Beytepe karma kullanım projemizi, Türkiye’nin en büyük üçüncü sınır kapısı olan Gürbulak Sınır Kapısı projemizi, Türkiye’nin çeşitli illerinde yapım süreçleri devam eden eğitim ve kültür yapılarımızı takip ediyoruz. Bir taraftan da yeni başlayan ve devam etmekte olan projelerimiz var. Davetli yarışmalarını kazanarak projelerine devam ettiğimiz Ankara’da yer alan villa sitesi projelerimiz, Bodrum Yalıkavak’ta 65.000 m² lik bir alanda devam eden konaklama projemiz, müstakil villa projelerimiz, Karabağ’da yer alan OGM Eğitim kampüsü projemiz ve iç mekân tasarımı projelerimiz 2022 yılı özelindeki projelerimizden bazıları.

2022 yılında pandeminin ve doğal afetlerin de etkisi ile doğa ve insan hak ettiği birincil plana yerleşmiş görünüyor. Çatı ve cephe sistemlerinde sürdürülebilir sistemler her geçen gün önem kazanıyor.

Ülkemizde inşaat ve malzeme maliyetlerinin de artması ile malzeme seçimlerinde çok daha titiz hareket ediliyor. Seçimlerde sürdürülebilirliğin yanı sıra uzun ömürlülük, malzemelerin ve malzeme firmalarının sistem önerileri sunmaları, kolay uygulanabilir ve sonrasında sistem bakımının kolay olması da tercih edilmelerinde diğer önemli kriterler.

Çatı sistemlerinde yeşil çatı sistemleri çok gelişti ve tasarımlarda yer almaları ağırlık kazandı.  Çatı ve cephe güneş panelleri çok daha estetik ve verimli çözümler sunuyor.  Metal kenet çatı sistemleri ve çinko çatılar uzun ömürlü ve estetik çözümler sağlıyor. Hem cephe hem de çatı malzemesi olarak kullanılabilen bu paneller 2022 de çok tercih edilecek gibi görünüyor.

Teras çatılar yeşil çatı çözümleri ile birlikte özellikle pandemi döneminde estetik ve kullanışlı teras alanları oluşturuyor.

Cephe sistemlerinde; fonksiyon, yapının bulunduğu çevrenin dokusu ve iklimin birlikte yönlendirdiği seçimler yapılıyor.

2022 yılının en trend malzemesi 3d alüminyum perfore paneller ve 3D cam panel cephe sistemleri.

Doğal taş, alüminyum ve ahşap cephe panelleri her zaman trend malzemeler. Bu malzemeler birlikte kullanılabilir veya sadece bir tür malzeme kullanımı tercih edilebilir. Cephe malzemelerinde yenilikler, yeni renk ve dokularda göze çarpıyor.

Mat, dokulu yüzeyler cephelerde parlak yüzeylere göre ağırlık kazandı diyebiliriz.

Seramik cephe panelleri de doğal taş ve metal etkili yüzey dokuları ile fark yaratıyor. Seramik cephe panelleri hafif olmaları ve sistem çözümleri ile özellikle mekanik montaj cephe kaplamalarında 2022 trendleri içinde ön planda yerini alıyor.

Siz çatı ve cephe tasarımlarında yapı malzemelerinde neleri tercih ediyorsunuz?

Bizler her projeyi bir terzi gibi kendi özelinde ele alan bir ekibiz. Yapıyı bir bütün olarak arsanın çevresiyle, ortak alan ve sosyal donatılarıyla, yapı içi senaryo kurgusuyla, yapı oranları, iç mekân kullanımları, peyzaj ve özel detaylarıyla ayrı ayrı ele alıyoruz. Bu sebeple cephe ve çatı çözümlerimiz de her proje için özel olarak tasarlanıyor. İklim koşulları, fonksiyon senaryosu, çevre dokusu, yerel malzemeler seçimlerimizde etkili oluyor.

Yapı çözümlerimizde düzenli akslar, modüler mekân ilişkileri cephelerde modüler cephe sistemleri kurgusuna önem veriyoruz. Modüler cephe sistemlerimizde doğal malzeme kullanımına, pandemi ile birlikte önemi daha da artan doğal ışık ve havalandırma ihtiyacını karşılayan geniş cam açıklıklara eğer iklimsel bir engel yoksa ağırlık veriyoruz. Bodrum Yalıkavak projemizde pahlı köşe birleşimleri, doğal yığma taş kaplamalar kullanıyoruz. Villa projelerinde doğal taş kullanımı peyzaj ile birlikte yapının kendini var etmesinde önemli rol oynuyor. Karabağ projemizde kompakt ahşap cephe panellerini modüler cephe sistemleri olarak tasarlıyoruz.

Kat döşeme izlerinin cephede okunması ve geniş saçaklar yoğun güneş alan villa projelerimizde tercih ettiğimiz cephe dili.  Doğal ahşap güneş kırıcılar, doğal taş cephe kaplamaları, geniş açılımlı kayar sistemli cam paneller de projelerimizde kullandığımız sistemlerden bazıları. Bu tip yapılarda yeşil teras çatılar için özel detaylar çalışıyoruz. Kat döşemelerini saçak gibi okutup, yeşil çatı parapetlerini geriye çekerek gizliyoruz. Parapetleri mümkün olan en ince haliyle tasarlıyoruz.

Rezidans, ofis gibi yüksek katlı yapılarda hafif ve şık görünümlü bir malzeme olduğu için alüminyum cephe panellerini, alüminyum perfore panelleri, güneş kırıcıları ve giydirme cephe sistemlerini tercihen panel sistemler olarak tasarlıyoruz. Çatılarda ise metal kenet çatı veya teras çatı çözümleri geliştiriyoruz.

REFERANS

https://www.stendustri.com.tr/insaat-ve-malzeme/cati-cephede-surdurulebilir-sistemler-onem-kazaniyor-h117234.html

Aura Design Studio