End Of The Year Interview

2021 yılı sektörde yaşanan gelişmeler ve gerçekleştirdiğiniz çalışmalar hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

2021 yılı sektörde 5.yılımızı tamamladığımız yıl oldu. Pandemiden etkilenmemek mümkün değil tabi fakat biz enerjimizi yüksek tuttuk, bu süreçte ekip olarak işimize odaklandık. İnşaatı tamamlanan Gazi Anadolu Lisesi Kampusu ve Öveçler Çankaya Evi yapılarımız bizi motive etti. 2021’de projesini tamamladığımız Türkiye’nin en büyük 3. Sınır kapısını master planı ile başlayarak, en ince yapı detaylarına kadar tamamladık. Onun da inşaat süreci başladı.

2021’de yapı ihtiyaçları ve yapı üretme motivasyonları da değişti. Değişen koşullara uyum sağladığımızı düşünüyorum. Bu süreçte birçok davetli yarışmaya girdik ve birçoğunda başarılı olduk. İçinde bulunmaktan keyif aldığımız projelerde yer aldık. Geniş açık alan kullanımlarına sahip ticaret merkezleri,   villalar, geniş teras kullanımlı konutlar, doğal ışık ve hava alan mekanlar tasarladık. Açıkçası uzun zamandır işimize, projelerimize verdiğimiz emeğin karşılığını gördüğümüz bir yıl oldu 2021.

İnşaat maliyetlerindeki yükseliş sizlerin faaliyetlerini nasıl etkiliyor? Bu aşırı yükselişi nasıl yorumluyorsunuz?

Bizim tasarım ve proje üretim anlayışımız kullanıcılara kaliteli yeni mekan deneyimleri sunmak. Bu anlamda yapılarımızı pahalı malzeme seçimleri ile değil, tasarımları ile ön plana çıkarıyoruz. İyi tasarımın ve kaliteli mekanların pahalı malzeme seçimleri ile bağlantılı olmadığına inanıyoruz. Buna rağmen İnşaat maliyetlerindeki aşırı artış, asgari düzeydeki farklı tasarım ve malzeme seçimlerimizin bile işveren tarafından sorgulanmasına sebep oluyor. Yapı kalitesindeki düşüşe de işaret eden bu aşırı maliyet yükselişi özlemini duyduğumuz, yapı ömrü ile sınırlı olmayan zamansız ve kalıcı yapıların üretimini engelliyor.

2022 yılı hedefleriniz ve bu yıl özellikle ön plana çıkaracağınız çalışmalardan bahseder biraz misiniz?

 2022 yılı bizler için özel ve tasarımları ile bizleri heyecanlandıran projeler ile başlıyor. Bodrum’da büyük bir tatil evleri ve otel projesi, Karabağ’da Eğitim Kampusu Projesi, Villa ve Konut siteleri, Müstakil Villalar projelerimizden bazıları. 2022, projelerimizin hayata geçeceği, yeni mekan deneyimi araştırmaları ile daha da değerlenecek bir yıl olacak düşüncesindeyim.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Aslında 2022 yılı özelinde değil ama gelecekten bir dileğim var. Yapı tasarımı ve mekan kalitesi anlayışına içinde yaşadığımız toplum tarafından hak ettiği önemin ve değerin verilmesi. Hak ettiğimiz mekanlarda yaşayabilmek ve bulunabilmek istiyorum.

REFERANS

https://www.yapiinsaatdergisi.com/dergi/5266-2/

Aura Design Studio